Mikuláš - ano nebo ne?

6. prosinec 2015 | 20.43 |

Já osobně mám mikulášský karneval ráda. Jednou mě dokonce chtěl jeden čert nasunout do pytle. Moc mu to nešlo, tak jsem ho neakonec ještě zrpdla, že ať si pohne :-D Také ráda chodím, když je možnost.

Na druhou stranu, když vezmeme v potaz "vedlejší následky", tak to asi není dobrý nápad. No když se člověk podívá, kolik reálných masek čertů existuje... A upřímně - někdy maska Mikuláše vypadá hůř, jak celý čert. Tak chuďata děti. Jedny se začnou v 7 letech počurávat, druzí koktat, třetí pro změnu nemluví vůbec a zavřou se do sebe... Ale podle mě to k tomu všemu patří. Děti, které ještě nepoznají vlastního bratrance převlečeného za pekelníka alespoň na čas přestanou zlobit a děti, které už svého bratrance poznají, třeba chodí po dědině s ním. A ještě si kolikrát něco přivydělají od rodičů vyplašených dětí.

Ale také mě dnes napadlo, že ono je to vlastně úplně nevhodný svátek tohle to... Vždyť ono to vlastně děti učí nebýt férový a uplácet. No vemte si to: "Pepíčku, byls moc zlobivý a čert tě vezme do pekla. Ale jestli nám něco zazpíváš, čert budě dělat, že tě tam dole neznají."
A o pár let později Pepíčka chytnou za loupež a budou ho chtít poslat do basy a Pepík, poučený z dětství začne uplácet pan majora Čerta, aby na něj zapoměl. Nebylo by lepší nevydírat děti písničkama, ale na rovinu jim říct, že ještě jednou budou zlobit, tak si pro ně ten čert příjde? A zrovna mít po ruce známého aby mohl za týden zaklepat na dveře... To by bylo rozhodně lepší, než děti učit uplácet.

A když už jsem v tom - Ježíšek vlastně není o nic lepší. Celý rok se dětem říká, aby byli hodné a poslouchali, nebo na vánoce nic nedostanou a stejně zlobí. Ještě 24. 12. ráno se maminka rozhodne, že když teda od včerejška trucují, tak se tady Ježíšek nezastaví a nakonec ty děcka stejně dostanou to, o co si psali.. Tak kde teda jsme? Když už před vánoční večeří rodiče říkají, jak k nim Ježíšek nedorazí, tak bych jim nic pod ten stromek nedala. Už vidím, jak taková Maruška začne rozdávat dárečky. Mamince, tatínkovi, dědečkovi, bráškovi... a Maruška nemá nic, protože ještě před chvilkou zlobila a tak Ježíšek dodržel slovo.

Potom si alespoň Maruška nemůže myslet, že ať udělá cokoliv a ať jí kdokoliv jakkoliv vyhoržuje, stejně z toho nic nebude...

My děti strašíme čerty, Ježíškem, bubákem a nevím čím vším (i když takové "nezlob nebo si pro tebe příjde bubák, který bydlí ve sklepě" fakt neuznávám) ale nakonec si jediné ponaučení z toho všeho vezmou to, že můžou zlobit, jak chtějí, ale nikdy se jim nic nestane a vždycky dostanou to, co si celý rok přejí. Neztrácí to potom tak trochu význam?


Samozřejmě berte ten článek s rezervou. Rozhodně bych svým dětem nezkazila Vánoce tím, že pod stromečkem nic nejadou, i když ještě ráno zlobili. Ale také jim nebudu říkat, že tam nic nebude. A to s tím čertem - no, možná, že bych je postrašila, až budou pár dní po Mikulášovi zlobit :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mikuláš - ano nebo ne? tlapka 09. 12. 2015 - 19:25
RE(2x): Mikuláš - ano nebo ne? wolfgirl 09. 12. 2015 - 19:27