Kam se poděl Ježíšek?

10. prosinec 2014 | 19.22 |

Vánoční amtosféra na nás začíná dýchat doslova na každém rohu. A že těch rohů je ve městě, ale i na dědině požehnaně. Snad každý obyvatel si do oken svého domu, nebo bytu nalepil všelijaké vánoční věci, jako jsou andělíčci, sněhuláci, různé ozdůbky, nebo si alespoň přibil na dveře věneček. Každý druhý má před domem osvícený stromek, který dominuje jeho záhonku, a každý třetí má někde v blízkosti svého obydlí slavného Santa Clause. A kam se jako poděl náš český Ježíšek???????

Na Santovi svým způsobem není nic špatného. Když ho mají v americe, Kanadě, nebo VB, tak ať. Nikdo jim ho nebere. Ale my jsme Češi, krucinál! My máme krásnou tajemnou postavičku, která nás stojí akorát dopis za oknem. Nemusíme mu chystat mléko se sušenkama, ani nepotřebujeme krb, aby nás našel. A narozdíl od toho pána v červeném nepotřebuje soby, protože je kouzelný. Ale ne, lidi si musí na komín a do oken věšet červeného vousatého tlustého dědka. Dokonce jsem se musela opravdu už jenom smát, když jsem viděla přes celé vrata od garáže jakousi látku, nebo co to bylo, kde je znázorněný Santa, jak si na saně nakládá dárečky. Musím říct, že i když jsem se začala smát, bylo to jenom proto, abych neplakala. Opravdu netuším, čím to je. Nepamatuji se, že bych někde viděla Santu, když jsem byla malá. Když mě bylo pět, deset, třináct... Ale posledních pár let si nás doslova a do písmene podmanila Amerika. Proč? Uznávám, že nemáme být moc na co hrdí, ale alespoň naše české tradice by jsme mohli dodržovat. Když jsme sem nepustili Dědu Mráze, tak proč toho hňupa, který má na zahrádce soby?

Dokonce se stala situace, že jeden starší pán měl taky někde toho dědka a přišla k němu na návštěvu dcera s jejím malým synkem. A když se ten klučina zeptal, co je to za pána, jeho dědeček mu odpověděl, že Ježíšek. Chvilku na to se otec s dcerou pohádali. Ona ho nařkla z toho, že klukovi kazí hlavu, že toto není Ježíšek a tak dále. A víte co? Má pravdu. On není Ježíšek! On není náš. Náš je Ježíšek, kterého si každé dítko může představit dle libosti. Nikdo nám nediktuje, jak má Ježíšek vypadat. Dokonce není třeba mu ani psát dopis, protože on ví, co si přejeme. Je to totiž Ježíšek. I když musím říct, že u nás to byla tradice psát Ježíškovi. To kouzlo, že dáte večer dopis za okno a druhý den ráno tam už není.... Je to k nezaplacení. A dokonce jsem psala dopis Ježíškovi asi do svých patnácti, protože naši alespoň věděli, co chci :-D

Ale zpátky k Ježískovi. Nebo spíš k Santovi. Každý na něj nadává, jak nám ničí vánoce, nikdo ho nemá rád a každý ho odsuzuje. A pak zjistíte, že ti kteří nejvíc nadávají, mají doma pomalu Santa muzeum. Copak jsme už opravdu zapomněli na to, kdo jsme? Všichni se ohání tradicemi. Všichni musí napéct alespoň dva druhy cukroví, protože je to u nich doma tradice. Každý má rok co rok stejnou večeří, protože je to u nich tradice. Většina z nich čeká na první hvězdičku, aby si mohli jít rozbalit dárečky.... Každý se skrývá za tradicemi, které dodržují už od malička a najednou si změní krásného kouzelného Ježíška v nějakého tlustého, kůží potaženého dědka! Proč?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Kam se poděl Ježíšek? elenakatharinlucia 16. 12. 2014 - 08:26
RE: Kam se poděl Ježíšek? wolfgirl 17. 12. 2014 - 06:56