Psí poslání - kniha vs film

30. duben 2017 | 16.50 |

Psí poslání je fakt úžasná knížka, která jde stáhnout na jedenkrát. I když já jsem četla asi na třikrát a mezi tím jsem si musela pustiti jeden až dva díly seriálu, protože to jednoduše nešlo vydržet. Příběh je to sice opravdu krásný, ale je tak emocionálně těžký, že jsem u necelých 300 stránek snad tísckrát brečela. Nevím, jestli je to tím, že jsem taková cíťa a jsem schopná brečet i u titaniku, který jsem viděla snad strokrát, ale jednoduše je to vlastně strašně smutný příběh. I když se našli chvilky, kdy jsem se i zasmála.

Je o jedné psí dušičce, která vystřídá čtyři psí těla, aby splnila důležité poslání - pomáhat lidem. Pesan začne jako štěně toulavé maminky, načež skončí u jedné paní, která má sice pejsky ráda a zachraňuje je, ale vlastně vede nelegální útulek, který jí nakonec zruší. Jelikož má ale polámanou packu, která se už nespraví, rozhoudnou se, že bude lepší ho uspat.
Na to se narodí podruhé u "množek". Rychle začne chápat, že tito lidé ho nemají rádi a díky minulým zkušenostem se mu podaří utéct a nakonec najít rodinu, kde prožije krásný dlouhý život. O této druhé rodině a jeho pánečkovi je asi půlka knížky, nicméně i tam se našli okamžiky, kdy jsem slzičku nezvládla zamáčknout.
Po té se z něj stane pes - záchranář, který slouží se svým pánečkem u K-9. Jeho pánečeka ale zastřelí a on se dostává do rukou své nové praťačky, u které nakonec i umře.
Do čtvrtice všeho dobrého se narodí jako čistokrevný papírák, ale jeho už nebaví se pořád rodit a umírat a tak se stane, že jako poslední štěně je prodaný pod cenou, protože v něm majitel neviděl ten správný "zápal pro věc". Dostane se k paničce, která se mu ale nevěnuje tak, jak by si zasloužil. Ta ho potom dá její matce, která má ale přítele debila a pesan skončí na řetězu. Nakonec ho onen debil zaveze pryč a vypustí. Po dlouhém toulání se ale opět shledá se svým druhým pánečkem, ze terého je už ale dědek. Celý příběh končí tím, že pejsek spokojeně leží u svého mrtvého pánečka. Je spokojený, protože splnil své poslání.

Je perfektní, jak je celá knížka psana z pohledu psa. Člověk se dokáže vcítit víc, než by chtěl (nebo alespoň já jo) do pocitů na první pohled němé tváře. Možná proto mě ta knížka tak odrovnala. Přece jenom jsem cíťa sama o sobě a pro zvířata bych se rozkrájela. Nejspíš proto mě tento vlastně smutný příběh dostal do kolen a mezi tunu posmrkaných kapesníků.


 Film je vedle toho, jak už to tak bývá, chabý výtažek z knižky. Ale i přesto jsem ukápla ne jednu slzu. Zvlášť, když museli psíka utratit.

Naštěstí tam byla taková scénka jenom jedna, narozdíl od knížky. Taky tam nezastřelili palicajta ale toho psa, nicméně mě na konci ušetřili toho, že by mu umřel páneček. Prostě v jednom psovi poznal toho svého původního a tak to skončilo. Za co všem tvůrců filmu děkuju. Ti zkrátili všechno, co mohli, něco si přidali a něco přikrášlili, ale musím říct, že celkově se mě film líbil taky. Více-méně se drželi obsahu, takže to nepřekopali a nezmrndili jak v 50 odstínech. Pobrečela jsem si taky i když míň, jak u knížky, ale to je celkem pochopitelné, vzhledem k tomu, že to byl menší doják. U filmu jsem se dokonce i nasmála. Pořád celý příběh vykládal pes, i když už nešlo jenom o psa, jako takového, ale o pocity všech (nevím, jak líp to říct)...


Psí poslání podle mě není o tom, že pes má nějaké poslání, ale o tom, že pes nám říká, že každé zvíře tady má nějaké poslání, nějaký úkol. Navíc si myslím, že ono poslání můžeme vzít i na sebe, na lidi. Ale uznávám, že když by šlo o Kočičí poslání nebo Potkaní poslání, asi by to nemělo takový ohlas. Možná, že ten celý příběh na mě tak citově působí, protože sama mám psa, který už je senior - vždyť má 11 roků!! A možná, že podvědomě myslím na to, jak odejde a jeslti se vůbec vrátí a tak.
V každém příadě to rozhodne nění dobrodružný, rodinný film pro děcka. Toho smutku a těch smutných okamžiků je tam víc, než by se podle mě na rodinný film hodilo. Ale rozhodně knížku nepovažuju za špatnou, spíš naopak. Je to výborný kousek, který stojí za to. Sice si pobrečíte, ale zatím jsem nic hezčího nečetla.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Psí poslání - kniha vs film iva 01. 05. 2017 - 01:25
RE(2x): Psí poslání - kniha vs film wolfgirl 02. 05. 2017 - 09:25