Rovnocennost ve vztahu. Ano nebo ne?

30. květen 2015 | 21.06 |

Narazila jsem na zajímavý článek o tom, jak je to s rovnocenností mezi ženou a mužem (nebo mužem a ženou?). Jedna část článku mě zaujala. I když to zní hooooodně biblicky, prosím čtěte. Za prvé budete valit bulvy a za druhé pak na toto navážu.

Bůh stvořil Adama k obrazu svému, ať panuje všemu. Není však dobré býti člověku samotnému. Bůh tedy hledal pomocníka pro Adama a přivedl před něj všechna zvířata. Zjistil ovšem, že pomoc jemu rovná se mezi nimi nenajde. Bůh stvořil z prachu a země také ženu. Náleželo jí jméno Lilith. Na začátku byl tedy první pár: Adam a Lilith. Vypráví se však, že nedokázali žít v míru. Lilith byla totiž divoká, nezávislá žena, která se odmítla podrobit vůli muže a odmítla při souloži ležet pod Adamem. "Proč bych měla ležet pod tebou, i já jsem stvořena z prachu a země, jsem ti rovna," říkala mu. Adam se jí chtěl zmocnit násilím. Lilith pochopila, že s ní nebude nikdy jednat jako s rovnocennou bytostí. V zoufalství ho opustila. Ani bůh ji nedokázal přimět k návratu. Stala se démonem. Legenda říká, že právě ona se převtělila do podoby hada, který našeptal Evě, aby utrhla jablko ze stromu poznání. Svedla tak Evu k prvotnímu hříchu.

Takže co z toho vlastně plyne? Když se budeme chtít vyrovnat mužům, jako Lilith, nakonec nám zahne s nějakou Evou a my budeme ty žárlivé potvory, které se Evě pomstíme. A také z toho plyne, že Bible nám vlastně kecá. Nebo to jsou ti v kostele..? Tak jak tak - velice nám říkají "všichni jsme si rovni" a najdnou zjistím, že už Bůh měl s tou rovností problém a tak raději Adamaovi našel vhodnější babu, než aby mu třeba domluvil. Vlastně ani nevím, jeslti mě to pobouřilo, nebo ne. Asi teď vypadám, jak zapřísáhlá feministka. Ale tak to není. Určitě si nejsme rovni ve všem. Ne každá zvládne fyzicky namáhavou práci, kterou nás a naše rodiny chlapi obvykle živí. Ne každý mužský zvládne vařit, uklízet a ještě napsat s dětmi úlohy. Nebo si zašít ponožku a raději chodí v díravých. Kde by bez nás byli... V těchto věcech si rovni určitě 100% nejsme. Minimálně se baby nemůžou úplně ve všem rovnat mužům. To uznávám. Ale ve vztahu by si rovni měli být. Měli by se navzájem respektovat, pomáhat si, ustupovat... ještě před svatbou. A také po ní. Myslím, že ve funkčím vztahu je občas jeden dominantní a druhý submisivní. Jeden například rozhoduje o té nejlepší pojistce, druhý o nejlepší školce pro děti. Jeden ustoupí dnes, druhý ustoupí zítra. A když pominu příběh Adama a Lilith jako metaforu a skočím rovnou k sexu - podle mě by chlapy velice rychle omrzelo, kdyby jsme pod nimi jenom tak leželi a nechali se sebou dělat co se jim zlíbí. I chlapům se líbí, když můžou někdy zastoupit tu submisivnější roli a většinu hrátek nechat na babě. Mohla bych zase začít s tím, že i v posteli je třeba ustupovat a tak dále, ale myslím, že je to zbytečné.

Raději budu jako Lilith - na chlapovi nezávislá ženská, která dá na jevo co chce. Rozhodně nehodlám být Eva, která drží hubu a obskakuje svého podle Bible ne rovnocenného partnera. Vsadím se, že Lilith by Adamovi nenachystala večeři s miminem na rukou, mezitím, co se Adam s pivem v ruce rozčiluje nad fotbalem. To by udělala akorát Eva, která se bojí, že šlápne vedle a Adam jí odejde za Evou 2. To mě tak trochu připomíná Araby. Tam je ženská také jenom služka pro všechno, která je v rodinné hiearchii až pod muži. A také si to protiřečí s jejich koránem. Ale to by vystačilo na další článek.

Takže holky - buďte hrdé Lilith, které mají právo (ostatně, stejně jako Evy, které nejsou schopné ho využít) být ve vztahu rovnocenné mužům.
A vy chlapi - serte na Evy, které udělají všechno co jim řeknete. V posteli jsme totiž lepší my. S námi se nebudete nudit. Umíme být i vynalézavé, když nám dáte šanci. A jak všichni víme - bez sexu není lásky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Rovnocennost ve vztahu. Ano nebo ne? chaostheory®pismenkuje.cz 30. 05. 2015 - 22:39
RE(2x): Rovnocennost ve vztahu. Ano nebo ne? wolfgirl 31. 05. 2015 - 10:36
RE: Rovnocennost ve vztahu. Ano nebo ne? magruga 01. 06. 2015 - 20:09
RE: Rovnocennost ve vztahu. Ano nebo ne? cesta do nitra 05. 06. 2015 - 23:28