Pracovní příležitost

9. prosinec 2015 | 12.21 |

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč většina  lidí stráví půlku života v práci, která ho nenaplňuje, nudí, děsí... jsou v ní nešťastní? Ono většina takových lidiček by chtěli změnit své zaměstnání na něco, co je baví, nebo v čem vědí, že jsou dobří. Ale...

Ne, že by se jim nechtělo něco změnit, oni prostě nemůžou. Vezměme si takového průměrného človíčka, který stojí dvanáct hodin u mašiny a skoro až podřadně celou dobu mačká dva čudlíky. Jako by ten človíček neuměl nic jiného, v ničem nevynikal. Není to tak. Jediné, co mu třeba v životě nešlo, byla škola. Proto  nemá maturitu, o vysoké ani nemluvě. Je vyučený třeba jako zedník, kuchař, zemědělec... Ale třeba umí dělat také hezké prezentace na PC, perfektně ovládá účetnictví a má přehled v ekonomice. Dalo by se říct, že má předpoklady pro ideální práci. Práci někde v kanclu, osmičky, jen ranní, víkendy volné... Jediné, co mu brání, je to, že na tyto své vědomosti a schopnosti nemá žádný papír. To, že už jako dítě pomáhal svému tatínkovi s účetnictvím, nikoho nezajímá. To, že zná plno zákonů nazpaměť, nikoho nezajímá. Nemá přeci školu. Takovým lidičkám, a věřím, že je jich víc, než dost, nedá nikdo ani šanci ukázat, co v nich je. To, že nezvládli maturitu kvůli tomu, že jednoduše plavali v jazyku, matematice, literatuře... ještě neznamená, že nejsou dobří. Možná si teď říkáte, proč teda takový človíček nedělá ve svém oboru a je za tou prokletou mašinou s dvěma čudlíky. Vím to. Když chcete dělat nějaké řemeslo, musíte mít praxi. Bohužel nikoho nezajímá praxe, kterou má už na škole, i když jsou takové praxe většinou v provozu, u někoho,kdo vlastní tu či onu firmu. Jednoduše nemáte dva, tři, pět let praxe a tím pádem vás nikdo nevezme. A nikoho nezajímá, že když chtěl ten človíček dělat ve svém oboru, který si sám vybral, teprve vylezl ze školy a tu požadovanou praxi jednoduše neměl. Je to lgické. Je to kolotoč. vyjdeš ze školy - potřebuješ praxi - praxi nemáš, protože vyšels ze školy. Přitom by zaměstnavatele nezabilo, kdyby takovým lidičkám dali šnaci ukázat, co v nich je. Ti lidi nemají šanci ukázat, v čem jsou dobří, protože jim to vlastně nikdo nedovolí. Všichni se dívají jenom na vzdělaní, na praxi. Ale to, že i člověk bez potřebné školy a praxe může být v tom či onom dobrý už jenom proto, že toto ho baví, že je plný elánu a nadšení už nikdo nevidí. A pak se diví, že je taková nezaměstnanost (mimo jiné proto). A rekvalifikační kurzy také nejsou bůhví jaká jistota, že si člověk polepší. Protože i s tím kurzem, chce plno lidí ještě i tu praxi. Vidíte ten kolotoč? A tak člověk bere, co je, protože musí platiti ikanso, musí něco jíst, děti potřebují každou chvilku do školy SRPŠ, výlety, dolety... a to všechno stojí peníze. Proto, pokud člověk nemá známosti na hoooodně vysokých místech, tak bude celý život stát 12hodin denně u mašiny s dvěma tlačítky.


 Příběh ze života: Jeden kluk, říkej me mu klasicky Pepa, byl na škole v té lepší půlce třídy. Měl jedničky, dvojky, hezkou šanci na maturitu a třeba i další školu. Jeho ekonomicky zaměřený obor ho bavil. Jenže měl rozšťěp rtu a tím pádem hůř vyslovoval. A právě z toho důvodu nebyl schopný udělat maturitu z cizího jazyka. A jenom kvůli tomuto nemá maturitu vůbec. A jenom kvůli tomuto nikdy nebude dělat v ekonomice, protože v ekonomice chtějí mimo jiné maturitu. Důvod, proč nemá kus papíru nikoho nezajímá. Nikdo mu tím pádem ani nedá šanci ukázat, v čem je dobrý. Jenom kvůli pitomému rozštěpu je jeden z těch, který musí brát, to co je.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pracovní příležitost tlapka 09. 12. 2015 - 21:47
RE(2x): Pracovní příležitost wolfgirl 09. 12. 2015 - 23:09
RE: Pracovní příležitost marinka 10. 12. 2015 - 20:58