Je málo útulků

26. březen 2016 | 17.04 |

Tak jsem zase jednou měla čas přemýšlet o (ne)důležitých věcech. A tak mě napadlo, že útulků a - nově - dočaskářů a dalších dobrých duší pro psy a kočky je plná prdel. Možná ještě pro hospodářská zvířata se najde pár oraganizací atp. Ale co drobná zvířata? Králíci, morčata, ptáci, plazy... copak ty nemůžou být týraní, opuštění, tuláci..? Připadá mě, že na tyhle "mrňouse" lidi kašlou. Každý chce pomoct pejskovi a kočičce, každý druhý si pořídí koníka v důchodu na dožití, ale nikoho nenapadne, že třeba i ten hlodavec,  nebo zatoulaná andulka potřebují domov, lásku, nějakou tu jistotu. I oni přece strádají, hladoví, jsou smutní a venku v nebezpečí. Jasně, řekne se "však je to jenom blbý kanárek, aspoň se nakrmí nějaká toulavá kočka" ale to jsme opravdu tak přízemní, že kočičku zachráníme, ale kanárka už necháme napospas?

Když jsem byla malá, tak se nám v ulici objevila korela, nebo něco takového. Podle všeho byl papoušek zvyklý na lidi, protože mamka zapískala a on k ní přiletěl. Naštěstí jsme doma měi větší klec (uvažování stylu "to se může hodit" se vyplatilo), tak jsme si ho vzali. Druhý den se zašlo na úřad a do pár dní byl papoušek zpátky u svých majitelů. Jenže každý takové štěstí nemá a ne všichni si můžou nalezence nechat. Například mají doma alergika. A co pak? To ho prostě nechají poletovat venku s tím, že se to samo vyřeší?

Nebo třeba kamarád jel na ryby a přijel se třemi už velkými morčaty. Někdo se jich chtěl zbavit, tak je tam prostě vypustil. Jenže lidi zapomínají, že už je to vymazlené a nepřežije v přírodě, jako jejich divocí příbuzní. Nebýt kamaráda, tak se klidně mohlo stát, že je zakousne zaběhlý pes. A jenom proto, že se majitelé (z nějakého důvodu) nechtěných zvířat nemají kam otočit. Naštěstí si marčátka nechali. Bohužel je dali všechny k sobě a jedno z nich bylo kluk. Díky tomu mám na druhou stranu svoji Emu, ale jde o princip. A znovu a zase - ne každý se ujme najítých morčat, ne každý si  je může nechat.

O hadech ani nemluvím, těch se 3/4 lidí bojí. Na jednu stranu se nedivím, na druhou by klidně mohli zavolat někohmu, kdo se najítého hada ujme. Jenže ono není komu volat. A tak raději zaklíněného hada na zahradě zabijí, nebo ho nechají, až umře sám. Jak ohleduplné.

Mám ráda všechny zvířata, psi kočky, koně, králíky, fretky, rybyčky... A jsem ráda, že je tolik lidí, kteří se starají o blaho psů a koček. Ale vadí mě, že se téměř nikdo nestará o ty další.

Podle mě takových útulků a dočaskářů čistě pro drobná zvířata schází. Prostě nejsou. Možná, že se jich pár najde, ale opravdu jenom pár. A když už, tak se vsadím, že je to tak Praha, Ostrava, Brno. A zbytek? Útulků pro psy, je v mém kraji asi pět. A že ten kraj nění nijak velký. Ale co vím, tak v našem kraji není ani jeden takový útulek pro drobná zvířata. Proč? Opravdu jsem tak omezení, že pro nás existují zvířecí kamarádi jen v podobě psů a koček a na zbytek zvířat prostě budeme kašlat, protože o ně není taková poptávka? Není to trochu sobecké právě kvůli těmto zvířátkům?

Víte, kdybych na to měla prostory a finance, tak neváhám. Ale nemám ani jedno z toho. Možná, kdyby se nás někdy v budoucnu poskládalo víc, tak už by to bylo o něčem jiném. Ale bojím se, že takových, kterým není jedno žádné zvíře je strašně málo. Vlastně mě příjde, že jsem tady v okolí sama. Nemůžu nic dělat, protože jsem v tom prostě sama. A to mě strašně štve...

ZOO

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Je málo útulků tlapka 26. 03. 2016 - 22:14
RE(2x): Je málo útulků wolfgirl 27. 03. 2016 - 10:04
RE: Je málo útulků hroznetajne 27. 03. 2016 - 12:14
RE(2x): Je málo útulků wolfgirl 08. 04. 2016 - 19:26