Go vegan!!

20. září 2016 | 16.30 |

Ráda bych se dneska rozepsala o něčem, na co mám asi hodně odlišný názor, jako propagoniste veganství a vegetariánství, ale zároveň sympatizuji s jejich názory. Teď to vypadá, že je to nemožné, že si protiřečím, ale ne tak docela.

První raději udělám jasno, jako je rozdíl mezi veganem, vegetariánem, normálním člověkem a mnou. Ano, jsem samostatná skupina :-D

Vegan nejí nic, co je ze zvířat. Takže žádné maso, žádné vajíčka, žádné mléko... Vlastně jí jenom ovoce, zeleninu, klíčky a takové tyto věci.
Vegetaríán nejí ze zvířat jenom maso, ale zvířecí produkty (by měl jíst) normálně.
Normální člověk jí všechno. Je to takový ten tipický český masožravec :-D A v podstatě se ani nezamýšlí nad tím, co tomu řízku všechno předcházelo.

Já maso jím. Uznávám, že od mala ho nemusím nijak moc, ale dobrý kuřecí řízek si dám. Stejně tak volské oko. Ale opravdu řeším, jestli je to vajíčko kvality 3 nebo 1. Jestli je ten čuník z domácí zabíječky, nebo někde z velkochovu. Proč?

Nevadí mi zabíjení zvířat pro maso, jídlo, základní životní prostředek. Vadí mi, jak k tomu řízku na talíři příjdu.

Když je deset slepic v prostoru pro dvě, vajíčka jsou vyhnané "práškama" a slepičky přetáhlé, snáší chuděry dvakrát denně a nejpozději ve 2 letech jedou na porážku protože už nestíhají nesmyslné normy, to mi vadí. Ale domácí vajíčka od babičky - proč ne?

To samé s mlékem. Na škole jsem jezdila na praxi ke krávám. Kravičky měli výběh, měli siláž, senáž, nějaký ten vitamín k tomu. Dojilo se, řekněme, podle kraviček. Ale vím, že jsou chovy podobné těm slepičím, kde kravičky stojí celou dobu na jednom místě, dojí se tam o stošest... tohle nechci.

A konečně maso - třeba takové telecí. Viděla jsem záběry z jednych takových jatek. Telata šli v řadě za sebou, došli na konec, tam je omráčili elektrikou, přivázali za zadní nohu a takto jeli k další "činnosti" po cestě se probrali, začali sebou házet, přijeli na konec a tam je jen tak za živa podřezali. Víte, jak ty telata (a ne jenom ony) musí trpět a být vystresované? Kdežto takový čuník, o kterého se strýček z vesnice stará, jak má je jiná liga. Prasátko si spokojeně hoví, a pak příjde zabíječka a... ano, to zvíře taky umře. Ale když je zkušený řezník a to většinou tacoví strýčkové jsou, jednou ranou střelí mezi oči, tak ten čuník je mrtvý dřív, než spadne na zem. Svým způsobem si ani neuvědomí, že je mrtvé. A až pak se začne odkrvovat atd. Takové maso mi nevadí.

Problém je v tom, že v obcohdě jsem ještě nenašla vajíčka kvality 2, natož 1 nebo 0. Všady je jenom 3. A čím větší číslo, tím horší kvalita. A jak se všady hlásá - česká kvalita, dobré maso, dobré mléko.... raději tomu věřím, protože - co bych pak jedla? Člověk potřebuje i zvířecí bílkoviny a ostatní látky. A který chlap, co dělá 8, 12hodin někde ve firmě se spokojí s klíčky? Takový chlap se potřebuje pořádně nažrat, aby dobil energii. A upřímě pochybuju, že jenom z čočky tu energii dobije.

Je tady možnost farmářských trhů, ale to si myslím, že je spíš o zelenině a ovoci. Navíc, ani netuším, kde v okolí jsou farmářské trhy a něco mi říká, že budou trochu dražší, než si může normální člověk dovolit. Když už jsme u toho - nějaké biopotraviny, to je taky kvalita sama pro sebe. Bio znamená, že je jablíčko bez poskvrnky ale přitom nejsou použité žádné chemikálie..? To těžko. Nedávno jsem četla, že existují normy, právě pro zeleninu a ovoce, podle kterých smí zboží na pulty. Mrkev musí být rovná tak, jak to tabulky přikazují, jablíčko nesmí mít o tečku navíc... a tipnite si, co se děje se "zmetkama". Vyhodí se to. Proč by to měli dát do škol, do takových těch kuchyní pro bezdomovce... normálním lidem? Klidně za poloviční cenu, když už je to zmetek, teda. Nám je to jedno. Mě je úplně šumák jestli má ta mrkvička dvě nožky, nebo je křivá nebo je ten oharek sice tlustý ale malý... hlavně že chutná, jak má. A určitě takový pokřivenec chutná líp, než chemicky upravý blaf.

Mohla bych pokračovat, ale bojím se, že se zbytečně rozčílím :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Go vegan!! tlapka 21. 09. 2016 - 08:35
RE(2x): Go vegan!! wolfgirl 21. 09. 2016 - 14:39
RE: Go vegan!! hroznetajne 21. 09. 2016 - 09:36
RE: Go vegan!! alienor 21. 09. 2016 - 10:17
RE: Go vegan!! kolemjdoucí, čtoucí 21. 09. 2016 - 17:31
RE: Go vegan!! sayonara 22. 09. 2016 - 11:01
RE(2x): Go vegan!! wolfgirl 22. 09. 2016 - 16:55
RE: Go vegan!! wien n 27. 09. 2016 - 01:46
RE(2x): Go vegan!! wolfgirl 30. 09. 2016 - 20:21