Jak se stát knihomolem

6. únor 2015 | 15.20 |

Jako snad každý jsem ve škole, ať už šlo o základku nebo střední nesnášela povinnou četbu. A když už jsem se dokopala přečíst nějakou tu knížku, a ještě mě ke všemu bavila, dělali se doma oslavy na moji počest. OK, trošičku jsem to přibarvila. Faktem ale je, že za asi deset školních let jsem přečetla opravdu minimum knih. Unávám, Malého prince jsem obrečela, Kytici jsem měla v ruce několikrát a do dnes jsem schopná vyjmenovat všechny balady a u většiny z nich popsat děj a Petra a Lucii jsem četla jen ze zvědavosti. To je asi tak všechno, co jsem přečetla od začátku do konce během školních let. Je toho opravdu "hodně", když vezmeme v potaz, že co měsíc, to nová kniha. Za to jsem viděla většinu filmů podle knižní předlohy. Filmy a hlavně seriály mě vždycky bavili o hodně víc. Koneckonců obsah děje byl stejný, takže to bylo vlastně jedno. A zbytek jsem prostě našla na netu. A nesuďte mě! Dělá to tak každý druhý.

A pak jsem oběvila kouzlo žánru fantasy. A plno filmů a seriálů, od upírů a vlkodlaků, přes draky až po magii a jim podobné. A právě u magie se zastavím. Existuje seriál, který jsem objevila, když byl s titulkama (a to jsem vlastně byla ráda). Ne, že by mi to vadilo. Z nějakého důvodu si tyto věci užívám víc v originále. Ale to je teď jedno. Onen seriál, Legend of the Seeker (prý už je nadabovaný a jemenuje se jinak), má bohužel jen dvě série a podle mě je to škoda. Nicméně jsem na Hledače, jak seriálu i knížkám říkám, čučela asi třikrát dokola, takže v konečném důsledku už tiulky ani nepotřebuji :-D

Jednoho krásného dne jsem asi na měsíc a půl odjela a začala se starat sama o sebe. A když jste sami v bytě a máte nepříjemný pocit, věřte, že dívat se na horory nijak nepomáhá. A tak se stalo, že jako vidlák ve velkém městě jsem to město po víkendech začala objevovat. A tak se také stalo, že jsem zavítala do knihkupectví, které se rozprostíralo přes půl patra obchodňáku. Plno knížek od A po Z doslova. A co mě nenepadlo? Jen tak z hecu - vůbec jsem nedoufala, že by to mohlo vyjít - jsem se zeptala, jestli náhodou nemají knížku, o které jsem věděla fakt minimum. Věděla jsem, jak se onen seriál jemnuje a že je podle knižní předlohy. Tuším, že jsem ani autora neznala. Jak říkám - pramálo. Ale slečna za pultem byla hoooooooooodně ochotná a do pár minut jsme se dopracovali k názvu. Podle hlavních postav jsem si byla víc, než jistá, že se jedná o správné dílo. Slečna mi podala první dva díly. Oči mi vyjeli z důlků, protože ona knížka byla bichla. Lidi, stostránkovou knížečku jsem četla přes měsíc. A tohle má skoro 600!! No, riskla jsem to s tím, že se za rok stavím pro druhý díl.

Za týden jsem byla zpátky a kupovala knihu číslo dvě. Utratila jsem dlaších 500 Kč (ano, četba je drahý koníček) a když jsem za necelý týden mířila zpátky domů, měla jsem posledních pár stránek do konce. A tak jsem všechny penízky na narozky dala do třetího dílu.... A od té doby šetřím na nový a nový díl. Jde to těžko - narozky nemám každý měsíc....Od té doby jsem schopná přečíst všechno s nádechem fantasy, egypta (další moje záliba), záhad... Mimochodem, sestra si jetě dnes myslí, že jsem nemocná, když vidí, jak jsem zažraná do čtení :-D

První díl jsem si koupila asi dva roky zpátky. Právě mi chybí 25 stránek do konce šestého dílu. Mezitím jsem objevila obchůdek s levnými knížkami a tak jsem během šetření zvládla přečíst asi dalších 10 knížek plus(!) chodím ještě do knihovny. A rozhodně nehodlám polevovat, spíš naopak.
A to je moji milí recept, jak se "naučit" číst. Pořiďte si knížku, podle které je natočený váš oblíbený film nebo seriál. Mimochodem Harry Potter se také dobře čte. Měla jsem v ruce Tajemnou komnatu a Relikvii Smrti a musím říct, že relikvii jsem obrečela. Narozdíl od filmu.

Věřte nebo ne (také jsem nevěřila), knihy jsou lepší. Sice budete komentovat každou stránku, že ve filmu je to jinak a že tohle tam vůbec nebylo, na druhou stranu dost dobře vysvětlí to, co se vy filmu nevyskytuje (nebo spíš vyskytuje). Například jsem vůbec nechápala, proč si záporný hrdina v seriálu pořád olizuje a osahává rty. V knížce jsem zjistila, že je měl jako malý kluk popálené...

Takže směle do četby vašeho oblíbeného žánru, k vašim oblíbeým hrdinům a najednou zjistíte, že jste schopni přečíst za dva roky víc knížek, než za deset let ;-)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak se stát knihomolem tlapka 06. 02. 2015 - 19:44
RE: Jak se stát knihomolem cayenne®blbne.cz 06. 02. 2015 - 21:40
RE: Jak se stát knihomolem alienor 06. 02. 2015 - 22:19
RE(2x): Jak se stát knihomolem tlapka 06. 02. 2015 - 22:21
RE(2x): Jak se stát knihomolem wolfgirl 07. 02. 2015 - 08:32