Mladým se nechce dělat

14. duben 2015 | 06.00 |

Alespoň tak to často slýchávám, co jsem vylezla ze školy. Mladí jenom sedí doma a běhají po diskotékách a tak dále, ale aby si našli práci, to je ani nenapadne. Mohla bych pokračovat. To jsem také jednou tak stála v obchodě ve frontě a čekala, až na mě přijde řada. Přede mnou stály nějaké dvě tetiny důchodového věku. A jak se tak bavili, začali omíjet tuhletu písničku. A tak jsem se do jejich rozhovoru doslova vecpala. "Jsem dva roky ze školy a nikde  mě nechtějí vzít, protože nemám potřebnou praxi. Když už, tak mám příležitostně brigády, ale co to je? Chci dělat, chci se osamostatnit, chci doma finančně vypomoct, ale copak můžu, když jsem vyšla ze školy, bez praxe a všude tu praxi chtějí?" Tetiny se na mě podívali, jak Harry na Voldemorta a ještě mě seřvali na plné čáře, že jsem hubatá a co si to dovoluji...WTF?

Kdybych mohla, tak tyhle věci okamžitě měním. Nakonec se sice najde nějaká firma, kde jste ve výrobě a praxe tady nehraje až tak velkou roli (i když také mají přednost ti, kteří už na podobné pozici pracovali). Ale abych šla dělat někam, kde budu v oboru? Na to zapoměňte. Mám zemědělku. Chtěla jsem tam jít. Mám ráda zvířata, nedělá mi problém běhat mezi čuníky a kravkama, když mě kopne kůň, kopnu ho také... Čtyry roky, co jsem byla ve škole, jsme jezdili na praxi. Makali jsme tam jak hňupi, mezitím, co si stálí zaměstnanci šli někde potají zapálit. Odrodili jsme selata, telata, viděli, jak kobyla krmí své mimi... Všude u zvířat, musíte také samozřejmě kydat hnůj, aby byli v čistém. Ať jsou mrazy nebo hice, musíte prostě jít a udělat to, protože tohle není účetnictví ani sezoní práce... Makáme tam jak debilové, za ty čtyři roky máme minimálně dva roky praxe a oni vám řeknou, že se to nepočítá????? I úplný blbec ví, jak se kydá hnůj - když už nic jiného. Tak proč jsme na tu praxi teda, doprčic chodili?! A nějaká chytrá tetka, která nemá ani tušení o tom, jak to teď chodí, vám řekne, že nechcete dělat? Ještě teď bych za takové názory bila.

Kdybych mohla, tak tyhle ty věci pošlu zpátky tam, kde to bylo před takovými dvaceti, třiceti lety. Tam jste dělali praxi pod nějakou firmou, která vám pak zajistila tři, nebo tuším dokonce pět let praxe. Museli jste sice po škole nastoupit do té danné firmy, ale měli jste tu praxi. Dneska máte úplné hovno, jste rádi, že něco najdete a ještě se musíte bát marodit, aby vás nevyhodili. Tenkrát jste odešli na tři roky na mateřskou a měli jste jistotu, že se máte kam vrátit. Dnes? Dneska váš potenciální zaměstnavatel zjistí, že máte malé děcko a raději si vybere někoho jiného, protože vy přece budete pořád běhat s děckem po doktorech, do školky a ze školky.... A to nikdo nepotřebuje. Dneska je lepší být svobodný, bezdětný a s praxí hned po vyjítí ze škole, aby jste našli práci. Jinak budete v hajzlu. Nic víc, než v hajzlu. A pak si můžou ti nahoře stěžovat, že klesá porodnost a kdesi cosi. A vy se divíte? Vždyť dneska je kumšt uživit sám sebe. Když se teda poštěstí a najdete práci co nejdřív...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Mladým se nechce dělat movies 14. 04. 2015 - 08:13
RE(2x): Mladým se nechce dělat wolfgirl 14. 04. 2015 - 15:22
RE: Mladým se nechce dělat protistadu 14. 04. 2015 - 17:52
RE: Mladým se nechce dělat tlapka 15. 04. 2015 - 22:42