Na co máte cyklostezku?

21. listopad 2014 | 19.50 |

Dnes stojím na zastávce, a čekám až se přiřítí autobus, na který čekám nějakou tu minutu navíc. Uznávám, vyšla jsem hodně brzo. Ale to je teď vedlejší. Tak si tak stojím na zastávce a pozoruji okolí. Nutno možná podotknout, že zastávka se nachází v úseku, kde je pár let nová, krásná cyklostezka. Na jedné straně je "cyklina" a na druhé obyčejný chodník. A tak si sleduji okolí a vidím, jak po chodníku jde maminka s kočárkem. Je to takový ten široký kočárek pro dvojčata, takže je prakticky přes celý chodník. A najednou, co nevidím. Za maminkou si jede děda na kole snad stovkou a tak zvoní na ten jeho zvoneček, že doslova donutí maminku i s kočárkem najet na trávu, aby děda mohl projet. Přitom na druhé straně má cyklostezku, kde mu žádný kočárek vadit nebude. A to není jediný případ. Už jsem zažila, jak nějaká stará protivná babka seřvala paní, že jí vletěli (cituji) harnati pod kolo. Vždyť tam má cyklostezku, proboha. To opravdu neví, na co to je? A mohla bych jmenovat dál, ale asi chápete, kam tím mířím.
Netvrdím, že pošťačka, která každých pár metrů sleze z kola, musí jet zásadně po cyklostezce, když baráky jsou i na druhé straně. Ale u zmíněného dědka s babkou bylo zřejmé, že pošťáci nebyli a jeli z (nebo do) města, kde je cyklostezka skoro až na konečnou. Tak proč ohrožují děti a maminky s kočárky, když mají k jejich jízdě vyhraněný prostor? Ale to by bylo řečí, kdyby jel nějaký mladý na kole a míjel je, div je neshodí. To by se hned odkazovali na cyklostezku a proč jede po chodníku. Ale ne, my staří si můžeme jezdit kde chceme a jak chceme. Tak abych vám to objasnila, milí staříčci. Chodník je od slova chodec, chodit. Cyklostezka je od slova cyklista, neboli kolař. Tak když už jedete po chodníku, berte ohled vy na chodce stejně, jak to vyžadujete vy, když jdete (zázrakem) po svých.

A ještě jeden případ, z trošku jiného doušku. Nevím, jak je to u vás, ale my dřív bydleli na vesnici. A tam si důchodci, hlavně důchodkyně myslí, že mají bezpodmínečnou přednost. Takže je jim úplně jedno, že jsou na vedlejší silnici a vjíždějí na hlavní. Kdepak, ty babičky by mohli jezdit rally kolař. Smííííík to tam a je jim jedno, jestli zrovna něco jede nebo ne. Však oni jsou starší, oni mají přednost. A vždyť lidi ví, jak jezdí, tak řidiči přeci dají přednost. Nekecám, stala se situace, u které jsem byla, jako spolujezdec, že jedna taková tetina doslova vletěla pod auto. Řidič tak tak zabrzdil, vystoupil z auta a tetku důrazně napomenul, že ať si dává pozor a tak. Přijel domů, řekl svoji historku mamince - mé babičce - a ta ho seřvala, že jak si může dovolit tetce vynadat a nebyla schopna pochopit, že jednoduše vletěla pod auto, ani se nerozhlédla.

A aby to nevypadalo, že mám něco proti důchodcům, zmíním dvojici neurčitého věku. Další situace, která řidiče nejspíš přivádí do varu. U přechodu stojí dvě paní, pravděpodobně čekají, až se někdo slituje a v odpoledním provozu je pustí přes cestu. Tak řidič v dobré vůli zastaví, ale ty dvě paní jsou nejspíš tak zabrané do hovoru, že to po chvilce začne vypadat, že vlastně ani přejít nechtějí a jen se u přechodu setkali.

Tak se řidič začne rozjíždět a ejhle - ony paní se najednou rozejdou, s trochou štěstí vám ani nevynadají, že je chcete přejet.

Ale aby si řidiči nebyli tak jistí, že jednině oni trpí - není to tak. A především chlapi mají s touto situací problém. Stojím na přechodu a čekám, až někdo zastaví. Zastaví mi jeden řidič na mé straně, tedy vlevo. Jako správně naučená, nevletím hned do silnice, ale nakročím a ujistím se, že řidič vpravo, alespoň zpomalí, nebo dá nějak jinak najevo, že můžu přejít. Už se mi totiž stalo, že řidiče z druhé strany vůbec, ale vůbec netankovalo, že chci třeba přejít, a že mě někdo pouští. A ten řidič zleva na mě začne troubit a je celý nervní, že ještě nejdu a promenáduji se mu před autem. Podle nich bych nejspíš měla vletět do cesty nehledě na to, jestli mě auto z druhé strany pouští, nebo ne. A ještě zajímavější je, že řidiči kamionu, kteří podle mě jezdí na čas mají s tímto "zdržováním" víc nervů, než nějaký řidič osobního auta. Když už mě zastavils, milý řidiči, tak asi tolik nepospícháš, abys nepočkal, až se ujistím, že můžu bezpečně přejít.

Toť vše. Těším se na vaše názory.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Na co máte cyklostezku? untitled 21. 11. 2014 - 21:48
RE: Na co máte cyklostezku? tlapka 22. 11. 2014 - 12:38
RE(2x): Na co máte cyklostezku? wolfgirl 22. 11. 2014 - 18:42