Článek Rozbor pohádek

Vložit nový komentář

Přihlášení
jméno:heslo:ze serveru:
vaše jméno:
vaše www: http://*
opište kód:

Pozn.: označená pole nejsou povinná. Odkaz na www bude zobrazen pod Vašim komentářem, pokud se jedná o odkaz na blog.

Komentáře k článku: Rozbor pohádek

19. 09. 2015 - 21:26

sargo: https://jlswbs.files.wordpress.com/2009/01/psychpohad.pdf

---
sargo.pise.cz

19. 09. 2015 - 22:42

márinka:

Tak Tvůj výklad by mě zajímal u více pohádek .
Co třeba taková Sůl nad zlato, Popelka nebo Šípková Růženka?

20. 09. 2015 - 09:08

wolfgirl: inspirovalas mě... co nevidět se tu objeví víc takových věcí Už přemýšlím nad Popelkou

---
wolfgirl.pise.cz

31. 10. 2015 - 16:31

nekra: Hehe, tak to mne ani nenapadlo. Nekrofilie ve Sněhurce. A ježibaba schizofrenyk. Ohou, tomu říkám kreativní myšlení .
Jako máš pravdu. Ale soudní dospělí by měli dětem vysvětlit, že ve skutečnosti to nefunguje jako v pohádkách a zlo (holt) nedostane vždycky "na prdel".

Pohádky jsou přece vymyšlené příběhy - to by se měly děti učit taky, rozlišovat vymyšlené od skutečného. Jsem toho názoru, že ve vymyšlených příbězích může být cokoliv (i hnusné a nemorální a nekorektní věci) a porovnávání se skutečností, spravedlností, morálností, slušností atd. má sloužit jen k tomu ukázat, co se má/nemá přenášet do skutečného života.

Takže nemá smysl nadávat, že Karkulka je blbá, protože neposlouchá a jde přes les (i když který úchyl by číhal v lese, notabene pokud je chladněji :o ?) a nepozná vlastní babičku, ale vysvětlit (tomu, kdo to nezná) jak je to s těmi nebezpečnými místy venku (nejen les, i temné uličky), co tam může číhat (úchyláci a lupiči spíš než vlk), co mohou udělat (okrást, oloupit, znásilnit), že ne vždy se najde nějaký zachránce (myslivec) a také podpoření častějšího styku s babičkou (a dědečkem ). Jo a taky by to mělo být poučení pro seniory, že nemají být příliš důveřiví a každýho pouštět domů.

Sněhurka - k vysvětlení, že mluvící zrcadlo ve skutečnosti není, neotvírat cizím lidem, nenechat s evylákávat a nebrat si nic od nic (hlavně jídlo a pití) - můžou v tom být drogy (to ten jed simuluje dost dobře). Když jsi to zdůraznila, tak poučit taky o tom, že mrtví neobživnou. A mrtvý samozřejmě nelíbat! Vždyť to musí být hrozně nehygienické (i živí si při líbání předají nějaký bakterie). Jako ještě bych chápal (i když to taky může být rizikový), když někomu doma umře člen rodiny, že mu ještě dá pusu (ne nutně na rty), ale líbat cizí mrtvolu, neznámého stáří s neznámými bakteriemi, viry a nemocemi - to chce hodně velkou kuráž nebo hodně velkou vypatlanost!

K perníkový chaloupce - ta první část, snad ne častá, ale určitě realistická. To, že rodič dá přednost partnerskému vztahu a kvůli němu klidně trápí své děti. Věřím, že to dokážou ženy i muži. Varovat před domácím násilím je určitě dobré - a před týráním dětí taky. K tý "schizofrenii" - proč by měla být ježibaba schizofrenní? Reálný lidi taky věří na kdeco(ne všichni, ale někteří jo), ať už jde o boha, astrální sféry nebo další ezoterický věci, tak proč ne mluvení větru? Kromě toho, je to pohádka, takže v pohádce klidně i vítr může mluvit (v pohádkách běžně mluví zvířata a nikdo se nad tím moc nepozastavuje (např. Zlatovláska), tak proč ne vítr? :o). Takže jo, poučit, že vítr ve skutečnosti nemluví . Dále poučit o špatnosti vandalismu, ničení cizích věcí (a obydlí) a taky, že není dobrý stavět barák z perníku.

Jasně, z rozumového hlediska (s přidáním předpokladů, že to má být realistické) to dává nesmysly. Fantazii a rozum prosím nesměšovat - fantazie neznamená nerozumnost. Lidi s fantazií vymyslí nereálné a zajímavé příběhy. Lidi bez rozumu to neodliší od reality, tam už je problém. (Není problém unikat do světů fantazie, pokud víme, že to není skutečnost.)

---
nekra.pise.cz